Леви М. Ашер

Леви М. Ашер
Леви М. Ашер

име: Ашер
презиме: Леви
име оца: М.
место: Ниш
општина: Ниш
година рођења: 1876.
година смрти: 1913.
извор података: “Споменица погинулих и умрлих српских Јевреја у Балканском и светском рату 1912-1918“, 1927.

Родио се у Нишу, марта месеца, 1876. г.
Био је шеф књиговодства Београдске Банке „Меркур“, а у рату резервни пеш. поручник, командир 2. чете. 2. бат. II Гвозденог пука, II позива.
Умро 14. јула 1913. г. у Кочанима.

Основну школу и четири разреда гимназије свршио је у Нишу, а стару Државну Трговачку Школу, – која је доцније претворена у Академију – свршио је са одликом у Београду.
Рат га је затекао у звању шефа књиговодства Београдске Банке „Меркур.“
На позив своје Отаџбине, кренуо је у бој 1912. год. против Турске Империје као резервни пешадијски п. поручник прослављеног II пешадијског пука. Доцније је Ашер добио, на бојном пољу, заслужени чин поручника и команду над 2. четом у Пилетићевом другом батаљону, другог Васићевог пука.
Ашер је учествовао у свима борбама од Мердара до Битоља, – а у другом рату са Бугарима, до Кочана. Био је увек присебан хладан, храбар и куражан старешина, кога су његови војници волели са благе нарави и племените душе његове. Одликовао се и приликом разоружања Арнаута. Наредник Грубач, о коме је раније писато у напису „Сви за једног” био је његов водник. Исто тако био је његов наредник водник војвода Коста Пећанац. У борби на „Злетовској Реци“ заробио је један бугарски вод.
Поштеђен од непријатељског олова, – пао је као жртва колере у Кочанима, где је и сахрањен 14. јула 1913. г. да доцније у Европском Рату Бугари пониште све трагове његовога гроба, а и других многих официра-хероја.
Ашер је био интелигентан млад човек и веома способан банкарски чиновник. А као српски витез пао је за своју отаџбину.

Слични чланци:

Миловановић Драгољуб

Миловановић П. Драгољуб

Тај пут страдања никад нећу моћи да заборавим. Близу смо Љеша. Колико дана нисмо ништа јели!? Једног дана дадоше нам једну конзерву брашна на четворицу војника. У шаторском крилу замесисмо брашно па га затрпамо у пепео. Легнемо по шест у шатор, а ујутру – четворица су мртва.

Прочитај више »
Пешић Т. Петар

Пешић Т. Петар

Као ђенералштабни пуковник Петар је био прво помоћник а потом начелник Црногорске војске. На Солунском фронту Пешић је био помоћник начелника штаба српске Врховне команде.

Прочитај више »
Петровић Радојица - Раде

Петровић Радојица – Раде

Он је за осведочену личну храброст и пожртвовање на бојном пољу 1917. године стекао највиши орден за храброст Краљевине Србије – Сребрни војнички орден Карађорђеве звезде са мачевима.

Прочитај више »