Трбић Василије

Трбић Василије
Трбић Василије

 

 

име: Василије
презиме: Трбић
име оца:
место: Бијело Брдо
општина: Ердут
година рођења: 1881.
година смрти: 1962.
извор података: “Витезови Карађорђеве звезде са мачевима“ Томислав С. Влаховић, 1988.

 

Василије Трбић је рођен 11. октобра 1881. године у Белом Брду код Осијека. Основну школу је завршио у родном месту а касније је прешао код својих рођака у Србију. Четири разреда гимназије завршио је у Параћину и Алексинцу, па је затим отишао у Свету гору с намером да уђе у калуђерски ред истовремено се уписујући у богословију. Но, није му било суђено да постане калуђер. После три године проведене у школи убијени су неки грчки калуђери за шта је био осумњичен Трбић. Из Свете горе је побегао у Србију и прикључио се четничком покрету и постао четнички војвода. Ево шта су службене новине записале о војводи Василију Трбићу, несуђеном калуђеру, витезу Карађорђеве звезде са мачевима:

Са Солунског фронта авионом у поробљену отаџбину
ЛЕТ ЧЕТНИЧКОГ ВОЈВОДЕ ВАСИЛИЈА ТРБИЋА

По доласку са Крфа на солунски фронт наша је војска заузела одређене положаје и постепено ступала у дејство. Наши су добро знали какве прилике владају у окупираној Србији и Црној Гори и каква зверства окупатори чине над нашим становништвом. Кад су непријатељи у пролеће 1917. године почели регрутовати наше мушко становништво од 15 до 50 година, цео свет је почео бежати у шуму. Настали су црни дани за наше становништво под окупаторима, о чему најбољу слику дају прикупљени подаци од стране пок. проф. Др Рајса.

У таквим моментима поред борбе на фронту требало је наћи начина да се одржи национални дух код народа, који је остао под окупаторима и да му се наговести скоро ослобођење.

Стари национални борац четнички војвода Василије Трбић по одобрењу Врховне команде имао је да пређе у јужну Србију, и да се на лицу места увери о приликама које владају у окупираним крајевима. Поред тога, његово одашиљање у добоку непријатељску позадину било је у вези са ступањем Румуније у рат.

Одлука је пала да Трбић авионом пређе у јужну Србију, по могућству изврши своју мисију, а потом да се врати на солунски фронт.

20. јуна 1916. године Трбић је стигао у српско-француску ескадрилу у Вертекоп, где је остао неколико дана ради припреме за пут. Полазак је био заказан 27. јула и тога дана у три сата изјутра ушао је у авион и пошао на пут. Његов пилот је био француски поручник Делкроа, а летели су на авиону „ниеупорт”. Време је било лепо и срећа их је пратила тако, да су без сметње приспели на одређено место. Прелетели су преко Прилепа и даље између Скопља и Велеса и у 4,55 часова спустили се на планину Солунци, на месту званом „Велешка рупа“. Пилот Делкроа одмах се авионом вратио на солунски фронт, а Трбић се дочепао планина и пошао у извршење поверљиве мисије.

Трбић је своју мисију успешно извршио и тек у јануару 1917. године вратио се на солунски фронт са исцрпним извештајима о стању код непријатеља. Лет четничког војводе Василија Трбића у поробљену отаџбину било је право пожртвовање и велики херојски подвиг. За то пожртвовање и успешно извршену мисију престолонаследник регент Александар одликовао је Трбића највишим ратним орденом Карађорђевом звездом са мачевима.

Слични чланци:

Миловановић Драгољуб

Миловановић П. Драгољуб

Тај пут страдања никад нећу моћи да заборавим. Близу смо Љеша. Колико дана нисмо ништа јели!? Једног дана дадоше нам једну конзерву брашна на четворицу војника. У шаторском крилу замесисмо брашно па га затрпамо у пепео. Легнемо по шест у шатор, а ујутру – четворица су мртва.

Прочитај више »