Ивановић Ј. Јеленко

Ивановић Ј. Јеленко
Ивановић Ј. Јеленко

 

 

име: Јеленко
презиме: Ивановић
име оца: Јаков
место: Ниш
општина: Ниш
година рођења: 1889.
година смрти: 1976.
извор података: “Витезови Карађорђеве звезде са мачевима“ Томислав С. Влаховић, 1988.

 

Кратка Танјугова вест од 30. јула 1976. године дала је до знања да је умро пуковник и витез Карађорђеве звезде са мачевима Јеленко Ивановић. Јавности је саопштено да је умро један од бранилаца Београда и инвалид с Кајмакчалана носилац Карађорђеве звезде са мачевима, „Белог орла с мачевима“, Легије части и многобројних других одличја. Поред осталих одличја Јеленко је с поносом носио Орден заслуга за народ којим га је одликовао маршал Тито.

Јеленко је већ као питомац прве године Војне академије произведен 1914. године у чин потпоручника и одмах као командир чете упућен у борбу за одбрану Београда. При пробоју фронта на Кајмакчалану 1916. године тешко је рањен, због чега му је ампутирана нога.

После првог светског рата Јеленко је дипломирао права у Француској, а затим је радио у војно-судској служби. За време другог светског рата као војно-судски пуковник све време је провео у заробљеничком логору где је показивао велике симпатије према народноослободилачкој борби народа Југославије.

Јеленко је пореклом Пољак. Његов отац Јаков је 1889. године дошао у Србију. Као и многи Пољаци населио се у Нишу. Оженио се Пољакињом Маријом, која је с њим дошла у Србију. Јаков је био радан и штедиша. Уштедевши нешто новаца, радећи на прузи, купио је пар коња и с њима рабацијао по Нишу и околини.

Син Јеленко му је рођен 1898. године и после завршених шест разреда гимназије у Нишу 1913. године уписао се на Војну академију као питомац ХLVI класе. Но, као што смо напред истакли, школовање је врло кратко трајало па су питомци ове класе учествовали у церској и колубарској бици. У церској бици Јелеико је био теже рањен у борбама на Гукошу чим се опоравио упућен је у Ниш на лакши посао да обучава регруте. Већ у пролеће 1915. он је у саставу X кадровског пука где учествује у одбрани Београда. Био је командир IV чете четвртог батаљона X кадровског пука. Батаљон је био на положају на ади Циганлији. Јеленко је иза себе оставио необјављени рукопис о борбама на ади Циганлији 1915. године.

Јеленко је био познат и код грађанства и код војске. Када се после његове смрти разболела његова супруга Анђелија, није се могла у Београду пронаћи у том тренутку ретка крвна група, па ни у Заводу за трансфузију крви. Када су ово сазнали војни питомци одмах је пронађена драгоцена тачност, чиме су млади питомци желели да се одуже старом ратнику.

Слични чланци:

Миловановић Михајло

Миловановић Михајло Геџа

Како то изгледа чудно и готово невероватно! Осамдесет и шест људи хоће да нападну једно место у коме се у томе часу налазило преко две хиљаде непријатељских војника. Ту је био и главни штаб непријатељског корпуса.

Прочитај више »
Цветковић Петар

Цветковић Петар

Код Турака је владао страх од наше коњице. Бојали су је се као од живе ватре. Тај страх је трајао још од битке на Куманову, када је наша коњица направила покољ међу пешацима.

Прочитај више »