Операције црногорског Источног одреда

Дејства Источног одреда на северу Црне Горе и у Метохији

Према идеји ратног плана, задатак је Источног одреда био да штити границу на фронту од Плава и Гусиња до Челебића, у циљу обезбеђења дејстава главних снага на зетско-скадарском правцу, и да у погодном моменту, према оцени команданта одреда, предузме и офанзивна дејства у Васојевићима, Санџаку и Метохији.
Мојковац је био најистуреније турско упориште на овом правцу. Штаб одреда је имао податке да се у Мојковцу налази око три батаљона низама и башибозука. Главни део тих снага био је груписан око касарне у Мојковцу и на косама северно од насеља.
Командант одреда је ипак био обазрив и није поверовао да ће се Бијело Поље предати без борбе. На овакву обазривост био је упућен још и тиме што су већ у неколико махова турске јединице истицале беле заставице у знак предаје а затим изненадно отварале ватру.
У току надирања Колашинске групе Источног одреда у правцу Бијелог Поља и његовог задржавања у рејону ове вароши, турска посада у Беранама, која је с пристиглим ојачањима бројала око 6.000 низама и башибозука, држала се углавном пасивно.
Осмог октобра је Васојевићка бригада извршила покрет из Андријевице ка граници, посела одређене граничне положаје и тако затворила правце који воде ка Андријевици.
Марш преко тешко проходних падина Штита био је врло напоран. Нарочито тешкоће је чинило пребацивање артиљерије, која се, у недостатку запрега и због тешког пута, местимично морала преносити.
Командант одреда, међутим, познајући општу ситуацију код непријатеља, знао је да пред собом има слабе турске снаге усто развучене на широком простору. С тим у вези он је закључио да би брзом и одлучном офанзивом свога одреда могао искористити ситуацију код непријатеља и релативно лако ослободити Васојевиће и део Санџака а затим продрети и у Метохију.
Ослобођењем Берана, Плава и Гусиња завршена је прва фаза операција Источног одреда у којој је требало подељеним снагама разбити непријатељске снаге у долини Таре и Лима, скратити фронт и створити услове да се прикупљеним снагама продуже дејства према Метохији.
По паду Берана Турцима је било јасно да ће Источни одред даља дејства усмерити према Метохији, па су улагали напоре да ове црногорске снаге зауставе.
Турске снаге у Метохији такође су се крајем октобра ужурбано повлачиле преко Призрена и Дебра ка Охриду и Битољу. У Ђаковици се 30 октобра налазио само један батаљон регуларних трупа од око 500 војника с једном брдском батеријом.
На дан објаве рата Прекотарски одред су сачињавали Језеро-шарански батаљон Дурмиторске бригаде, један батаљон добровољаца и два спорометна брдска топа.
Почетком новембра Турска се налазила у веома тешком положају. После тешких пораза код Куманова, Киркилиса и Лиле Бургаса, турска војска је била у повлачењу, док су Скадар, Јањина, Солун и Једрене били угрожени притиском савезничких трупа. Све је то указивало да се турска војска налази пред коначним поразом.