Андрић Томо

Андрић Томо
Андрић Томо

 

 

име: Томо
презиме: Андрић
име оца:
место: Коњуша
општина: Осечина
година рођења:
година смрти:
извор података: „Солунци говоре“ Антоније Ђурић

 

ЈУРИШНИК ТОМО АНДРИЋ

… Узеше ме у јуришни батаљон. Ја – срећан! Већу част, сигуран сам, нисам могао да доживим. Као да сам окрилатио… Еј, кажем себи: срећан си ти човек, Андрићу! Бићеш, значи, први у отаџбини, први ћеш пољубити своју земљу… Знате ли ви, молим вас, шта значи бити – јуришник? Ево, овако: носиш о пасу десетак бомби, о бокове окачиш ашовчић и маказе, а поврх свега карабин…
… Маказе су ту да пресечеш жицу којом се непријатељ оградио и заштитио, ашовчић да се, ако случајно затреба, укопаш, направиш грудобран, а бомбе – зна се… Ако неко преживи експлозију бомби и хоће да ти умакне, потегнеш карабин…
… Зовне ме, тако, мој командир, поручник Владимир Ђурђановић, па каже: „Мој Томо, Томице, сунце моје; мој Андрићу, мој соколићу, како би било да нађеш неке крпе и увијеш те цокуле, па да се привучеш Бугарима и онако, како само ти умеш, бациш им у заграљај коју бомбу – тек да знају да смо живи и здрави, а да и њима не буде претерано досадно…”
… А ја – као запета пушка: не чекам да ми два- пут каже, него кажем да сам спреман, да овог часа могу да кренем…
… Тај мој командир био је душа од човека. Знао нас је све по имену и презимену, и средњем слову, знао је шта ко може и колико може… Родом је из села Грејача, негде у врањском крају. Кажем вам: човек! Људина! Ја му, кад станем уз њега, допирем некако до прсију…
… Кад је много опасно, кад не знамо да ли је непријатељ остао на истом положају на коме је био претходне ноћи, чиме све располаже у наоружању и резервама, кад притисне магла – не допушта нам да идемо… У таквим приликамаје ишао – он. Сам! Каже нам: „Седите ви ту, будите на опрезу, а ја одох мало у госте…“. И оде – Бугарима! Хоће наш командир да буде сигуран да се у оној магли, по мрклој ноћи, нису, случајно, пребацили на наш положај, па да нас изненаде…
… Ми чекамо. И стрепимо: шта ли ће бити? Ослушкујемо. Прође доста времена. Тако се нама чини. Хукћемо и згледамо се. Договарамо се: како би било да кренемо за њим? Да видимо шта се догодило? Што га нема? Да није, не дај Боже, упао у заседу? Копка ме нешто, не да мира, не могу више да издржим, па узех оне крпе да увијем цокуле, да се не чује кретање по камењару… Знам: ако се врати – наљутиће се. Како сам се усудио, рећи ће, да кренем за њим! Све то знам, али једнако стрепим: ако га Бугари ухвате – живог ће га одрати! После ми дође друга мисао: кога, бре да ухвате! Нема те силе која би могла да га изненади и савлада!. ..
… Таман да кренем – одјекнуше бомбе… Ми се опет згледасмо: Значи: жив је. Стварно, мало после ево нашег командира. Само се смешка. Ништа не говори. А шта би имао да нам каже. Говориле су његове бомбе…
… И тако ја мало, мало, па кроз бугарску жицу. Кад ме примете, а то је стварно било ретко, оспу паљбу, све трешти око мене, али узалуд: неће ме метак…
… Пуче некако глас о мени. Војска ме гледа с чуђењем: мали је, веле неки, не виде га Бугари, а вешт. Као да је у хајдуцима био…
… Једног дана дође војвода Вук. Нама, богами, срце сишло у пете. Није лако срести се с њим. Просто те погледом пресече. Кад те одмери од главе до пете – као да се, наједном, смањиш… А и он мали, али са Обилићевим срцем… Дође, кажем, војвода Вук, а чета већ постројена. Ту су свих 250 јуришника. Малецан Вук: видим да није виши од мене…
… Одмерава нас оком искусног ратника. Пита, баш по имену, за мене. Иступих два корака пспред чете. Рапортирам. Војвода Вук рече командиру: „Дај ми овог Андрића!”. Мени се одсекоше ноге. Не знам шта ће даље бити. Опет ме, мислим, хоће срећа: хоће ме војвода Вук! Тражи ме прослављени јунак… Чуо, ваљда, да сам вешт прикрадању и да брзо бацам бомбе…
… Спреман сам да пођем, али мој командир завапи: „Немојте, господине потпуковниче, молим вас… Ево, узмите из чете десеторицу најбољих, само ми Андрића оставите. Потребан ми је… ” И тако остадох у чети…
… Био је са мном, тада, мој комшија Лазо Срећковић, из Осечине. Заједно смо били и на Брегалници 1913. године, па после на Гучеву, Церу, Колубари, Крфу, Бизерти… Он – несрећковић: ранише га на Церу. И то на два места. Али, свестан. Шапуће: дотуци ме, каже, како знаш, само ме не остављај овим поганим Швабама…
… Дођоше, срећом, болничари, и извукоше га с ватреног положаја. Кад, после два месеца, ево га! Жив и здрав. И оран за борбу. И тако с њим из битке у битку. Пазили смо се као рођена браћа…
… На Груништу га поново ранише. Бајонетом. Борба прса у прса. Чује се само звекет бајонета. И јаук… Чујем у тој борби његов глас: „Не дај ме, Томо, сад ти ово не могу преболети! Замало да ме Бугарин закоље…”.
… Изнесем га с крвавог разбојишта, предам болничарима, па се вратим и ускачем у бугарски ров… Хоћу да га осветим. Ред је, и право је…
… Лазо, веселник, остаде сакат. Али, дошао је својој кући. Умро је пре неколико година. Хтео сам да му држим слово на сахрани, али нисам имао снаге. А само сам неколико речи хтео да кажем: одавно те јурила смрт, мој Лазо, на свим бојиштима те вребала, а сад те, ево, стигла…
… У тај рат оде прво мој отац Милорад. Испратисмо га свечано: моја мајка Миленија, моје сестре Драгиња и Ката, и сељани, комшије и пријатељи. Извади он однекуд 20 динара, даде ми их и рече: „Сине, ја одох у рат, а тебе ће звати…”.
… Тако и би: позваше ме. Оца никад више нисам видео. Ја одох у трећи батаљон десетог пука Дринске дивизије. Друга чета. Распитивао сам се за оца. Нико ништа није знао да ми каже. Тек на солунском фронту сазнао сам да је у повлачењу пао у ропство. Није дочекао слободу – умро је у неком мађарском логору 1916. године.
… Био сам и на острву Виду. Само четири дана. Одржа ме нека чудна снага. После ме упутише у Бизерту. На опоравак. Три месеца касније стигосмо на солунски фронт. Био сам неко време у десетом комбинованом пуку Шумадијске дивизије. Битке: Горничево, Кајмакчалан, Груниште… Ту паде војвода Вук. После ме пребацише у јуришни батаљон 21. пешадијског пука Вардарске дивизије…
… И тако: из боја у бој, из јуриша у јуриш, с људске кланице на кланицу, без иједне ране на телу… Метак ме, стварно, није хтео…

Тому Андрићу је 94. година. Одликовања сведоче о његовом јунаштву. Живи у селу Коњуши код Осечине.

Слични чланци:

Јоксић Војислав

Умро је 1920. године непосредно по завршетку Првог светског рата. Нема међутим података за који подвиг је Војислав добио највећи орден за храброст.

Прочитај више »

Матејић Ж. Милутин

Нисмо дали да закоље Белог Јову за славу. Заволели смо га, играли се са њим. Па кад идемо на положај, Јова са нама, неће са другим војницима за божју мајку, само са нама.

Прочитај више »
Лукић П. Миливоје

Лукић П. Миливоје

У 1916. години био је командант батаљона IX пешадијског пука II позива, потом, у 1917. години па до краја рата шеф обавештајне службе у штабу II армије.

Прочитај више »