Арсеновић Михаило

Арсеновић Михаило
Арсеновић Михаило

 

 

име: Михаило
презиме: Арсеновић
име оца:
место: Шабац
општина: Шабац
година рођења: 1893.
година смрти: 1951.
извор података: “Витезови Карађорђеве звезде са мачевима“ Томислав С. Влаховић, 1988.

 

Учитељ Михаило Арсеновић је рођен 1893. године у Шапцу. У родном месту је завршио основну школу и нижу гимназију а затим учитељску школу.

Рат с Турцима 1912. године затекао га је као свршеног матуранта и учитеља приправника. Наредне 1913. године Михаило је учествовао у другом балканском рату против Бугара у чину наредника, што значи да је у међувремену између ова два рата завршио школу за резервне официре и тиме одслужио кадровски рок. У рату је учесгвовао од 1913. до 1918, године. Као Шапчанин припадао је Дринској дивизији, али није познато којему је пуку припадао. Од 1913. па до свршетка рата 1918. године Михаило је као официр предводио водове и чете и за заслуге у тим ратовима стекао највише одличје за храброст на бојном пољу Карађорћеву звезлу са мачевима официрског реда.

Михаило је стекао максимални чин који се у то доба у војсци могао стећи. Добио је чин резервног потпуковника. Поред Карађорђеве звезде са мачевима. Михаило је добио „Белог орла с мачевима”, Обилићеве медаље за храброст и више страних одличја као и ратне споменице за ратове од 1913. до 1918. године.

Према једном податку Михаило је као добровољац издвојен за Ђачки батаљон 1300 каплара. Познато је да је овај батаљон на брзину у Скопљу извежбан за ратна дејства и да је Србија 1914. године у рат у колубарској бици увела цвет српске омладине, ђаке капларе који су тек на солунском фронту пришили официрске чинове. Они су освежили српску војску и попунили проређене редове српских официра. О Михаилу се у књизи 1300 каплара говори на странама 283, 528 и 547.

Михаило је учитељевао у Шапцу и Крупњу, Новом Селу, Лозници и Бањи Ковиљачи. У Бању Ковиљачу се преселио са супругом и петоро деце 1942. године. Пошто је одведен у ратно заробљеништво, у Немачкој је остао до ослобођења заробљеничких логора. У домовину се вратио 1945. године и био је учитељ у основној школи у Бањи Ковиљачи.

Михаило је умро 1951. године, а сахрањен је у Лозници. Нема података да ли је витез и потпуковник Михаило Арсеновић сахрањен уз војне почасти или не.

Слични чланци:

Јовановић Софија

Јовановић Софија

Причала нам је „бака Софија” – како су је звала деца из комшилука – о великим, незаборавним данима своје младости, кад се све нудило отаџбини, а од ње се није тражило ништа, чак ни – незаборав.

Прочитај више »