Бранковић Б. Благоје

име: Благоје
презиме: Бранковић
име оца: Богољуб
место: село Осечина
општина: Осечина
година рођења: 1891.
година смрти: 1943.
извор података: “Бесмртни ратници ваљевског краја у ратовима 1912-1918“ Милорад Радојчић

 

 

Бранковић Б. Благоје, земљорадник и резервни пешадијски поднаредник (Село Осечина, Осечина, 1. VIII 1891 – Лојанице, Владимирци, око Митровдана 1943).

Отац Богољуб, зв. Љуба, из Горњег Црниљева дошао је у кућу супрузи Босиљки Јанковић у село Осечину. Ови вредни и скромни земљорадници имали су петоро деце, па нису могли да их школују.

Завршио је основну школу у Осечини и остао на селу да се бави пољопривредом.

Као добар и спретан војник на одслужењу редовног рока, произведен је за резервног пешадијског поднаредника. У I светском рату учествовао је као редов V пешадијског пука Дринске дивизије I позива и посебно се истакао у борбама на Цигли, Смртнићу, Сенковићу, Коритима, Столицама и Коренити 1914. године. Увек је бивао у првим борбеним редовима. И касније био је веома запажен у борбеним окршајима на Кајмакчалану, Кочобеју, Флоки, Браздастој и Рововској коси, у борбама од 28. септембра 1916. до 18. маја 1918. године. Добровољно се јављао и за извршење најтежих борбених задатака, показујући хладнокрвност, умешност и пожртвовање и делујући позитивно својим примером на остале борце и старешине.

За заслуге на Солунском фронту похваљен је наредбом команданта III армије, а за почињена јунаштва одликован је војничким Орденом Карађорђеве звезде са мачевима, Медаљом за храброст и Орденом Црвеног крста.

Кад је оружје заћутало вратио се у родно село и наставио да се бави пољопривредом. Оженио се Ангелином – Гицом Матић, домаћицом из Осечине и добио деветоро деце. Како приходи од пољопривреде нису били довољни за издржавање бројне породице, најпре је држао малу продавницу (бараку), потом радио као дрвосеча, и најзад одлазио сезонски да ради по селима Тамнаве, Посавотамнаве и Поцерине.

Увидевши да се тамо ипак лакше и боље живи, купио је мало земље и преселио породицу у Лојанице код Владимираца, где се стално настанио. Пошто је био радан и вредан, уз то дружељубив и скроман, кад се сазнало да је носилац овог високог одличја био је веома поштован и цењен. Међутим, услед дуготрајног ратовања и пешачења, а уз то слабо обучен и обувен ноге су му промрзле, па их је временом захватила гангрена те су морале бити ампутиране. Због тога је проживео многе тешке и непријатне дане.

Слични чланци:

Трифунац Ф. Стеван

Трифунац Ф. Стеван

Погинуо је 26. септембра 1915. на бојишту Лештару северно од Пожаревца као командир треће чете четвртог батаљона четвртог прекобројног пука Дунавске дивизије првог позива.

Прочитај више »