Давичо Бенко

Давичо Бенко
Давичо Бенко

 

име: Бенко
презиме: Давичо
име оца:
место: Београд
општина: Београд
година рођења: 1871.
година смрти: 1913.
извор података: “Споменица погинулих и умрлих српских Јевреја у Балканском и светском рату 1912-1918“, 1927.

 

 

Рођен у Београду 7. октобра 1871. год.
Био је адвокат, а у рату резервни пешад. поручник.
Умро у Београду 29. јуна 1913. год.

Рођен на Јалији, у угледном и отменом дому Давича, Бенко је наследио, у породици, најлепше особине и упућен путима рада, врлине и честитости. Он је одвајао од своје средине и талентом и душевношћу и стекао љубав своје околине несебичним и хуманим радом за њено добро. Његова убедљива реч била је привлачна по топлини и искрености, а његова стручна спрема солидна и посвећена општим стварима. Он се живо интересовао за социалне проблеме своје средине, он је давао правац рада толиким хуманим и добротворним друштвима.
Уметничка природа по крви и осећању, Бенко је највећи део његове љубави и снаге посветио Српско-Јеврејском Певачком Друштву, коме је био дугогодишњи председник. Највећег успеха имало је ово друштво, у то време, када је својим излетом у Сарајево пренело српску песму и чинило лепу националну пропаганду. У добротворном друштву „Потпора“ био је потпредседник и агилни поборник друштвенога задатка. И у Црквено-Школској Јеврејској Општини Бенко је користио својим сгручним саветом и својом сарадњом. Био је један од оснивача и потпредседник Ложе „Србија“ Б. Б., у којој је остао незаменљив по своме културном делању, по својим сјајним говорима, по своме тумачењу свечовечанских идеја и братства међу свима људима.
Када су дошли велики дани освећења Косова и ослобођења подјармљене браће, Бенко, честит и пун љубави и пожртвовања, ставља дужност према отаџбини изнад свега. Са еланом и одушевљењем улази он у борбу и 1913. год. бори се храбро код Криволака, одолевајући, са својим друговима, далеко многобројнијем непријатељу. Изнурен и измучен, заражен колером која се јавља у то време, Бенко одлази на лечење својима, у Београд, где умире 29. јуна 1913. године.
Његова смрт дубоко је потресла не само јеврејску београдску средину, већ и цело српско друштво које је ожалило овог одличног сина свога, честитог човека, узорног Јеврејина и храброг српског војника.
Оставио је незбринуту жену и три сина, онда кад им је највише требао, али је дао свој живот за отаџбину онда кад је отаџбини највише требало таквих људи као што је био Бенко Давичо!

Слични чланци: