Димитријевић Т. Драгутин Апис

Димитријевић Т. Драгутин Апис
Димитријевић Т. Драгутин Апис

 

 

име: Драгутин Апис
презиме: Димитријевић
име оца: Тодор
место: Београд
општина: Београд
година рођења: 1876.
година смрти: 1917.
извор података: “Витезови Карађорђеве звезде са мачевима“ Томислав С. Влаховић, 1988.

 

Трагична личност, пуковник Драгутин Димитријевић – Апис спадао је у ред најужег руководства Црне руке која је 29. маја 1903. године у Двору у Београду убила последњег владара из династије Обреновића, краља Александра и краљицу Драгу. У тој операцији Драгутин је био теже рањен.

Апис је био начелник контраобавештајне службе српске војске и командант Власинског одреда. На солунском фронту је оптужен за атентат на врховног команданта српске војске регента Александра. Изведен је на Војни суд, осуђен на смрт и стрељан са још двојицом другова.

Пре стрељања Апис је једном свом пријатељу предао Карађорђеву звезду са мачевима и друге личне предмете да се предају његовој породици. На стрељању је замолио војнике да прецизно нишане да се не би мучио.

После другог светског рата у Београду је обновљен судски процес Апису и друговима и суд је и Аписа и све осуђене на Солунском процесу ослободио одговорности. На суду су се појавили многи сведоци и пружени многи докази да су се сведоци на процесу појављивали и говорили оно што им је унапред било наложено.

О мајском преврату војвода Живојин Мишић је у својим Успоменама поред осталог записао својом руком:

“Тачно у 4 часа изјутра, 30. маја, тек што сам се пробудио и устао из кревета, примио сам отворену депешу с потписом ђенерала Атанацковића, у којој је стајало: „Због личне свађе и сукоба од прошле ноћи краљ и краљица нису више међу живима; образована је привремена влада; с окружним начелницима и осталим месним властима постарајте се да на вашој територији одржите потпуни мир и поредак“.

Иако нисам имао ни појма о томе шта се и како десило у Београду, одмах сам позвао у штаб свог помоћника и команданта пешадијске бригаде. Саопштио сам им садржину поменуте депеше и наредио команданту бригаде да одмах врати све чете са егзерциришта у касарне и поставе страже. У исто време наредио сам да се то учини и по свим гарнизонима на територији моје дивизијске области. У моју канцеларију дотрча и окружни начелник, коме такође саопштих поменуту депешу, о којој он до тада није имао ни појма. Наредих му шта треба да ради, и он оде. Из властитих побуда, грађанство Ваљева поче да истиче црне заставе на својим домовима…

Целе идуће ноћи добијао сам телеграм за телеграмом из Београда и из свих гарнизона с територије моје дивизијске области. Команданти су ме обавештавали о стању у гарнизонима и тражили одговор на разна питања. Већ сутрадан стигли су детаљнији извештаји из Београда, у којима су навођена чак и имена официра и грађана који су припремили и извршили она убиства у Двору у Београду.

Тридесетог маја изјутра нову владу је образовао Јован Авакумовић. За војног министра беше именован ђенерал Атанацковић.

После неколико дана већ се поуздано знало да је група официра заједно с неким грађанима извршила убиство и још живог краља бацила кроз прозор у двориште. Јављено је да су исте ноћи у својим становима погинули министар војни ђенерал Милован Павловић и председник владе ђенерал Цинцар-Марковић и да је, бранећи краља, погинуо и ђенерал Лаза Петровић, први ађутант. Исто тако јављају да су те ноћи, као дежурни ађутанти, погинули: потпуковник Михајло Наумовић и ордонанс официр поручник Јован Миљковић, зет ђенерала Цинцара Марковића. Јављено је такође да је при нападу на Двор тешко рањен капетан Драгутин Димитријевић „Апис“, а да се сутрадан убио из револвера мајор Мића Живановић.

Негде у првој половини јуна добио сам извештај из Војног министарства да су трупе београдског гарнизона прокламовале династију Карађорђевића за наследну династију у Србији, а књаза Петра за краља Србије. У исто време наређено је да поскидамо са капа дотадашње кокарде, а да ћемо друге доцније добити. И тако подуже времена ишли смо без кокарди…

Као што је познато, народно представништво је јуна 1903. једногласно изабрало књаза Петра Карађорђевића за краља Србије. Одређена депутанија отишла је у Швајцарску, саопштила књазу Петру одлуку народног представништва и допратила га у Србију. Већ 12. јуна исте године краљ Петар је ступио на власт“.

Мајски преврат је војводу Мишића затекао на положају команданта Дринске војне области у Ваљеву. Као командант војне области која је била непосредно до Београда и као почасни краљев ађутант и сам војвода Мишић био је под присмотром завереника.

У списку носилаца КЗ са мачевима, постоје два Драгутина Димитирјевића: ђенерал и пуковник. Зна се који је од њих ђенерал. Да ли је други Апис? Ако није, а неки тврде да није, треба утврдити ко је пуковник Драгутин, јер два пута нико није уписиван у списак носилаца КЗсм.

Слични чланци:

Захарић И. Чедомир

Захарић И. Чедомир

Приликом повлачења наше војске, 11. новембра 1915. године, обавештава вишу команду да му је током ноћи побегло седам војника, али је одатле своју чету без иједне жртве превео преко Албаније.

Прочитај више »