Лазаревић Зарија

Лазаревић Зарија
Лазаревић Зарија

 

 

име: Зарија
презиме: Лазаревић
име оца: Иван
место: Алин Поток
општина: Чајетина
година рођења: 1892
година смрти: 1965
извор података: породица, праунук Ратко Лазаревић

 

Зарија Лазаревић је рођен 1892. године у селу Алин поток, од мајке Јоване и оца Ивана Лазаревића. Имао је старију сестру Иванку, која је умрла са само 8 година живота. Поред ње још је имао полубраћу по оцу Милосава и Милинка и полусестру Виду.
Мајка Јована му је боловала и умрла млада у 20 и некој години живота (он је имао 8 година када је умрла). Отац му се касније по други пут оженио и та друга жена звала се Рајка.
Зарија је такође рано оженио Јагоду, са којом је добио ћерку. Недуго затим отишао је у ратове за ослобођење, као и већина Срба.

Лазаревић Зарија - Албанска споменица
Лазаревић Зарија – Албанска споменица

По почетку трећег рата, са њим је кренуо и његов полубрат Милинко, који је са својих 18 година погинуо у првој великој победи савезика у Првом светском рату, на Церу. Од Иванових синова само Милосав није био учесник ратова, јер је био спрљен по лицу и тако неспособан за војну службу. Касније, након рата, Милосав је убијен штапом у једној сеоској кафани, а Зарија је, захваљујући ратном искуству, доказао да му је брат убијен, ископавши и одневши лобању на суђење у Београд.
Један од ратних другова му је био и поп Милан Смиљанић, Прота из Равни, чија је парохија била у Сирогојну.

Лазаревић Јелисава, Заријина жена
Лазаревић Јелисава, Заријина жена

Током преласка преко албанских планина, са својим друговима је носио изнемоглог Краља Петра I. Са старим краљем, који је увек био са својом војском, у неколико наврата заборав од тешких времена је нашао у партијама шаха.
Након преласка Албаније, заједно са другим оболелим, био је на опоравку у Бизерти, у Африци. Чим се указала прилика, вратио се поново у борбу, на Солунски фронт. Научио је и француски језик.
Са победничком српском војском, након шест година ратовања, Зарија се вратио кући. Нажалост, жену и дете није затекао живе – умрли су од пегавца. Из једног преживљеног, општег пакла, вратио се у свој лични. Ратник се није предао и кренуо је све из почетка.

Оженио се поново 1921. године, и са другом женом Јелисавом добио шесторо деце – 3 сина и 3 ћерке (Милића, Милорада, Милију, Косу, Дивну и Борку), а чији потомци живе по целој Србији, од Златибора до Војводине.
Зарија је за своје ратне заслуге одликован Албанском споменицом.
Умро је у болници у Пожеги од упале плућа 1965.год, а по сопственој жељи је сахрањен у гроб своје сестре Иванке.

Лазаревић Јелисава, Заријина жена
Лазаревић Јелисава, Заријина жена

Слични чланци:

Урошевић М. Божидар

Урошевић М. Божидар

Велики Краљ је загрлио храброг витеза и пољубио га два пута у чело. Храбар и неустрашив, капетан Урошевић је украсио своје груди многобројним ратним одликовањима.

Прочитај више »
Станимировић Војислав

Станимировић Војислав

У рат смо отишли заједно, истог часа, све три мушке главе из куће: отац Ранислав, мој старији брат Војин и ја, Војислав Станимировић. Мислили смо – брзо ћемо одбити напад непријатеља, па ћемо поново живети у слози и љубави у свом Великом Поповцу, близу Петровца на Млави.

Прочитај више »