име: Живан
презиме: Марковић
име оца: Јеротије
место: Царина
општина: Осечина
година рођења: 1892.
година смрти: 1969.
извор података: “Бесмртни ратници ваљевског краја у ратовима 1912-1918“ Милорад Радојчић
Марковић Ј. Живан – Живојин, земљорадник и редов (Царина, Осечина, 4. VII 1892 – Ваљево, 28. VIII 1969).
Отац Јеротије и мајка Обренија пољопривредници. Завршио је основну школу и остао у месту рођења да се и сам бави пољопривредом на свом поседу од 13. хектара.
На одслужење редовног војног рока ступио је 1. јануара 1914. године, а служио је у III чети I батаљона V пешадијског пука. Пошто га је Први светски рат затекао као редова на одслужењу војног рока, то је у том својству учествовао у многим борбама 1914. и 1915. године, показујући изузетну храброст и пожртвовање. Са српском војском повлачио се преко Албаније, а онда је преко Бизерте пребачен у Француску.
Након краћег опоравка вратио се и храбро ратовао на Солунском фронту. Посебно се истакао у борбама на Кајмакчалану, Вируту, Флоки, Браздастој и Рововској коси. У неким од тих борби проглашаван је за најхрабријег у својој јединици због изузетне храбрости, пожртвовања и дисциплине у борби. Указом ФАО бр. 11.124, од 5. јуна 1915. године одликован је Златним војничким орденом Карађорђеве звезде са мачевима. Ово ратно одличје зарадио је пошто је из противничког рова дохватио и изнео митраљез, који је потом зналачки и ефикасно употребио у борби против непријатеља. Имао је и Златну медаљу за храброст, Албанску споменицу и још нека друштвена признања.
По завршетку ратних сукоба настанио се у месту рођења и наставио да се бави пољопривредом. Истовремено, обављао је и неке трговачке послове, сарађујући са више познатих трговаца или радећи за њих. У политичком погледу није испољавао неку запаженију активност. Као познатог ратника и виђеног човека током II светског рата настојали су да ангажују и четници и партизани.
У браку са Даринком имао је три сина и једну кћи. Јеротије, рођен 24. децембра 1924. године, учествовао је у завршним борбама Другог светског рата. Пантелија, рођен 23. јула 1926. године, био је активни подофицир ЈНА а умро је у Земуну. Јован, рођен 20. јануара 1933. године, као пољопривредни произвођач, живи и ради у Царини. Надежда, рођена 20. децембра 1921. године у Царини, била им је прво дете.