Матић М. Миленко

Матић М. Миленко
Матић М. Миленко

 

 

име: Миленко
презиме: Матић
име оца: Милоје
место: Велишевци
општина: Љиг
година рођења: 1887.
година смрти: 1951.
извор података: “Бесмртни ратници ваљевског краја у ратовима 1912-1918“ Милорад Радојчић

 

Матић М. Миленко, – Тоша, земљорадник, комита и редов (Велишевци, Љиг 28. VIII 1887 – Велишевци, 20. XI 1951).

Отац Милоје и мајка Ђука, пољопривредници, имали су њега и шест кћерки. Завршио је основну школу и бавио се пољопривредом.

Као комита учествовао је у оба балканска и Првом светком рату. Био је храбар, спретан и јако предузимљив Заробљен је крајем 1914. године у родном месту, док је из коша Василија Радисављевића народу давао жито које су Швабе прикупиле за своје потребе. Отеран је у Немачку одакле је побегао 1916. године преко Мађарске у Шабац, где су му жене дале одећу да се обуче и тако маскиран пребаци преко окупиране територије. После тога ступио је у Прву армију под командом војводе Мишића и борио се до коначног ослобођења.

После рата настанио се у месту рођења и наставио бављење пољопривредом. Био је један од имућнијих људи у свом селу. Женио се два пута. Из првог брака имао је: Зорку, рођену 1906; Добринку1907, Дра- гољуба (1910-1911) и Живорада (1912-1912). У другом браку са Симком добио је сина Божидара, чији син Момчило, возач и сада живи у Велишевцима.

На једном документу у Фонду Подружнице носилаца Албанске споменице Љига пише да је одликован Златним војничким орденом Карађорђеве звезде са мачевима.

Слични чланци:

Поповић Светолик

Поповић Светолик

Светолик је био један од типичних примера оног историјског и широм целог света познатог српског војника и ратника који су били па и сада су стубови и носиоци виталне снаге српског народа.

Прочитај више »
Стевановић Стојковић Драгутин

Стевановић Стојковић Драгутин

Али није ни Шваба толико луд. Осули они ватру ниско, па је куршум стригао траву као најоштрија коса. Кад Стојко допуза, на десној нози није му било цокуле. Метак га погодио у табан и све му раскрвавио.

Прочитај више »