Мирковић Ј. Боривоје

Мирковић Ј. Боривоје
Мирковић Ј. Боривоје

 

 

име: Боривоје
презиме: Миљковић
име оца: Јован
место: Ваљево
општина: Ваљево
година рођења: 1889.
година смрти: 1969.
извор података: “Бесмртни ратници ваљевског краја у ратовима 1912-1918“ Милорад Радојчић

 

Мирковић Ј. Боривоје, официр – ваздухопловни дивизијски генерал, (Ваљево, 10/23. IX 1889 – Лондон, 21. VIII 1969).

Отац Јован, артиљеријски официр, рођен у Горњој Буковици код Ваљева, а мајка Смиљана, рођ. Вражалић такође из Ваљева. Био је питомац ХК класе Ниже и XXII класе ВШ ВА. Завршио је пилотску и ловачку школу у Француској.

По завршетку школовања, првим распоредом одређен је 1911. за водника у III дивизиону Дунавског артиљеријског пука и остао до I светског рата. У Првом светском постављен је прво за водника а потом командира батерије. Рањен је 1914. године у борбама на Мачковом камену.

Године 1916. добровољно се пријавио у новоосновану Српску авијатику и сматра се једним од пионира ваздухопловства код нас. Током I светског рата је у Француску пилотско-ловачку школу у Шартру и Авру. Након завршетка летачких и ловачких курсева, летео је у као пилот ловац у српско-француској ескадрили до 1918. године и учествовао у пробоју Солунског фронта. Због свађе са командантом Српске авијатике мајором Роже Витром, враћен је у артиљерију.

После рата био је командант III брдског дивизиона Јадранске артиљеријске бригаде, командант најпре дивизиона, а потом артиљеријског пука II армијске области, на служби у барутани Обилићево, Артиљеријској инспекцији и као командант II дивизиона Дунавске артиљеријске бригаде. Од 1928. године био је на служби у Ваздухопловном одељењу Команде Ратног ваздухопловства, као в. д. команданта IV ваздухопловног пука, командант I ваздухопловне бригаде, у штабу команде Ваздухопловства, заступник и в. д. помоћника команданта Ваздухопловства. Постао је први ваздухопловни генерал у војном ваздухопловству Југославије.

Био је организатор и учесник пуча од 27. марта 1941. године, којим је збачена влада Цветковић – Мачек. У Априлском рату 1941. је командант Ратног Ваздухопловства Војске Југославије. Организовао је евакуацију краља, владе и високих официра из земље, а потом је и он 15. априла напустио земљу. Остао је на дужности команданта Југословенског ваздухопловства у Каиру, а 16. фебруара 1942. године је пензионисан као дивизијски генерал због учешћа у Каирској афери и интерниран у Уганду. Остао је у емиграцији и добио чин почасног генерала у Војсци Велике Британије. У дугој летачкој каријери имао је два удеса и постао тежак инвалид.

У браку са Мирославом – Миром, кћерком Фердинанда Ланга, при ватног чиновника, имао је сина Милорада (умро млад) и кћи Весну, удату Масаловић. Још 1937. године постао је удовац.

Двоструко је одликован Орденом Карађорђеве звезде са мачевима IV степена (1915. и 1918), Орденом Југословенске круне III и IV степена, Орденом Светог Саве III и IV степена, Орденом белог орла IV и V степена, Златном медаљом за храброст и бројним споменицама и страним одликовањима.

Имао је више домаћих и страних одликовања па и два Ордена Карађорђеве звезде са мачевима IV реда (1915. и 1918).

Слични чланци:

Ђуровић Л. Михајло

Ђуровић Л. Михајло

Поносан какав може бити син кршне Црне Горе, Ђуровић је показао изузетну храброст при одбрани Београда, где је погинуо херојском смрћу на Торлаку.

Прочитај више »