Културни појаси

Извор: Балканско полуострво и јужнословенске земље, Цвијић Јован

 

Културни појаси

Ниједна историјска појава не показује толико прилагођивања географским погодбама као распоред старих цивилизација на Балканском Полуострву. После наизменичних напредовања и узмицања, која су дошла услед ванредних историјских догађаја и била каткад без везе са географским погодбама, распрострањење једне цивилизације у главном се задржало на природним пречагама. И оне културе, које су се биле рашириле скоро по целоме Полуострву, најзад су доживеле, да се сузи њихово распрострањење под геоморфолошким утицајима. И после највећих политичких и културних пертурбација, настало је дакле повлачење или даље ширење цивилизација, нека врста ађустирања, и утицаји разних цивилизација су се зауставили и укоренили у оној области, коју одређују геоморфолошки фактори. Чак, и клинасти културни продори, који се где где виде, такође стоје у вези са рељефом и са комуникацијама области.

На овај су се начин образовали разни културни појаси у тесној вези са главним географским особинама, нарочито са оним, које смо назвали особинама што олакшавају спајање и прожимање. Истина, често се наиђе на више цивилизација које леже једна преко друге као геолошки слојеви, а још чешће, се сретају испреплетани културни утицаји. Али се ипак могу издвојити географски појаси у којима је једна цивилизација оставила више трагова но друге. И сами најновији културни утицаји, налегли често преко две три старије културе, већ су се прилагодили географској средини, и тако су постали ограничени на одређене области.

Реконструкција Деоклицијанове царске палате у Сплиту, Хрватска
Реконструкција Деоклицијанове царске палате у Сплиту, Хрватска

Све цивилизације, унесене на Полуострво, нису оставиле подједнако јасне трагове у балканском становништву. Оне које су постојале пре насељавања јужних Словена и Турака једва да су имале икаквог утицаја на језгро садашњег становништва. Међутим је римска цивилизација оставила многобројних трагова у великом делу Полуострва, најјасније на јадранском приморју, и допринела је да се створе доцније културе, медитеранска и талијанска. Келти који су са Севера продрли и раширили се до Егејскога Мора, морали су такође оставити трагове своје цивилизације, али их је врло тешко издвојити.

Недостатак континуитета у културним утицајима и у културном развијању карактеристика је Балканског Полуострва, супротно ономе што се десило у западној и централној Европи.

Културе које су се јавиле после настањивања јужних Словена често су биле јако измењене, нарочито услед инвазије Турака; такав је случај са византијском цивилизацијом, која је утицала на све данашње народе Полуострва. Млетачка цивилизација се очувала на јадранском приморју, али измењена традицијама римском и византијском, и реакцијом националног духа. Напослетку, на Балканском Полуострву су били од одличног утицаја јужнословенско становништво са патријархалним начином живота и турски освајачи; од слабијега западна цивилизација.

Област распростирања ових култура, нарочито византијске и млетачке, изменила се такође приликом великих миграција балканских народа у турско доба. Ова је измена настала услед сеоба динарског становништва у Далмацију и многобројног балканског становништва у јужнословенске земље бивше Аустро-Угарске. Тако су се културе, својствене Полуострву, распрострле према Северу, с друге стране Саве и Дунава, као и у Далмацију.

Распоред различних цивилизација постао је врло значајан фактор за социјалне прилике Полуострва, и један од важних узрока за формирање психичких особина његовог становништва.

 

Преиначена византијска цивилизација

Балканско Полуострво је изгубило најбоље плодове византијске цивилизације, најпре интелектуално и литерарно образовање, затим материјално благостање које је додустило да се развије укус и луксуз код виших класа. На њему данас има утицаја византијске вере и остатака византијске цивилизације средњих и нижих класа; осим тога, ови се јављају промењени или преиначени. Мада је византијска цивилизација још од почетка примила елемената источних цивилизација, она је њиме још више прожета у турско доба. Била је и под левантинским утицајима. Тако преиначена, раширила се и у доба византијске и турске владавине у највећем делу Полуострва, и у областима које су данас изван њеног распростирања. Она је тако постала балканска цивилизација.

Та цивилизација није дакле источњачка цивилизација, и Балканско се Полуострво не може идентификовати са Ближим Истоком, као што се често чини. Ова је пометња настала услед утиска који су чинили увођење Ислама, настањивање Турака на Полуострву, и везе које су јужне земље одржавале вековима са Малом Азијом и северном Африком. Тиме је византијска или стара цивилизација Полуострва измењена, али, као таква, она је остала цивилизација знатнога дела балканског становништва.

Константинопољ, престоница Византије
Константинопољ, престоница Византије

Грци, византијски Ромеји, били су и остали прави представници старе балканске културе; затим долазе Аромуни или Куцовласи који су такође прожети овом цивилизацијом. Примиле су је и више турске класе, и ако су томе били сметња Ислам са Кораном и затворени домаћи живот. Срби и Бугари су за њу задобијени од како су се настанили на Полуострву, нарочито од како су прешли у хришћанство. Византијска се цивилизација распростирала у српској и бугарској земљи Средњега Века. Историчари и археолози су констатовали често претежан утицај ове културе на архитектури, у администрацији, у верској организацији, као и у законодавству, литератури и у многим најобичнијим појавама материјалног живота. Бугарска Држава је била потпуније подчињена овим утицајима него српска, која је била и под утицајем Запада и чија културна историја показује, сем тога, и неке оригиналне црте.

И у току турске владавине, материјална култура и морална схватања која су долазила из Византије, из Цариграда, даље су се распростирала по Полуострву. Нестало је старих државних граница, које су ометале распростирање те културе, а остала су многобројна средства, којима се ширила, а нека су и ојачала. Грчка или византијска црква овладала је, као и турска држава, готово целим Полуострвом, а њени су органи били многобројно свештенство и црквене општине које су се умножавале. Грци и јелинизирани Аромуни постали су главни трговци Полуострва, нарочито централних области; у варошима или дуж главних путева Грци и Цинцари су се све више настањивали као занатлије, трговци, хавдије и бакали; шта више, они су са српским исељеницима прешли Дунав и Саву и растурили се по варошима и великим селима у Срему, Банату, Бачкој итд., где је сваки бакалин до скора зват „Грком”, па и ако није био грчке народности. Византијска култура била је нарочито култура вароши и великих уздужних путева: цариградско-београдског и солунско-београдског. Била се сродила са турском управом и турским начинима. Ње је доцније нестајало, уколико су се поједине области Полуострва ослобађале турске владавине.

Најјачи се утицај византијске културе осећа јужно од Балкана и Шарпланине, у Тракији, Македонији и Грчкој, мање у Епиру и јужној Арбанији. Мада су њене северне границе у главном Балкан и Шарпланина, она је продрла моравском долином до Ниша, па и даље до Саве и Дунава; као што је поменуто прешла је и ове реке и распрострла се до Будим-Пеште и Беча. Али овај испадни угао северно од Ниша, у долини Мораве и даље, готово је потпуно ишчезао последњих десетина година. Има трагова старе балканске културе и на приморју Црнога Мора и у Бугарској, северно од Балкана.

Преспанско језеро, Македонија
Преспанско језеро, Македонија

Византијска култура није распрострањена без прекида континуитета ни у јужним крајевима Полуострва. У свим областима, које су изван уздужних удолина, има оаза патријархалног режима. У западној су Македонији најбоље очувана таква острвца: предели Преспе, Морихова, Пореча, Кичева, Дебра и Радике. Има их и у источној Македонији: масив Осогова, области Малеша и Пијанца. У многоме је оаза патријархалног режима и Средња Гора у сливу Марице, јужно од Балкана. Напослетку има очуванога патријархалнога живота у западном делу Грчке, у унутрашњости Пелопонеза и на острву Криту. Ипак се све оазе осетно разликују од патријархалног режима у динарским областима, јер су ипак биле под извесним иако слабим утицајем византијске цивилизације.

Мало су биле захваћене утицајима те цивилизације сеоске масе турског становништва у источној Бугарској, у Тракији, на левој обали Вардара и између Кајлара и Острова, у Македонији.

Услед мешавине византијске цивилизације патријархалног режима, медитеранских и левантинских утицаја, који су се ширили дуж егејског приморја, и услед турских утицаја, Македонија има у културном погледу изглед шаховске табле; границе разних култура више падају у очи кад се поклапају са етнографским границама. Нигде ова супротност није јаснија него прелазећи из корчанске у преспанску котлину.

Између ових двеју котлина су планина Иван и преседлина Превтис, и оне су, иако унутрашње границе у истом културном појасу, оштрија развођа култура и народа но што су Шар и Балкан. Они су најпре граница између мршавог и голог земљишта Епира и јужне Арбаније с једне, а плодних и пространих македонских котлина с друге стране. Тамо су Грци, Цинцари и Тоске (само у три села у корчанској котлини има словенског становништва), који се баве поглавито о сточарству или су прави номади, овде словенски земљорадници. Они су крепка раса, средњега раста, широких плећа, снажни, незграпни; и мали, фино цизелирани, окретни и брзи Грци могу их и сада с правом звати варварима. Нестаје карактеристичне арбанашке и епирске фустанеле, опанака који су на прстима изведени и завршују се великом шареном китом од вунених влакана, нестаје китњастога, настаје вунено словенско одело, од абе и шајка, неспретно скројено, али топло и издржљиво. Жене су им свеже, здраве, широких карлица, села су пуна деце. И ово снажно словенско становништво је врло умерено: штедљиво је као иједно на Балканском Полуострву; познато је како се слабо храни; физиолошки је интересантно да ови људи при свем том цео дан раде и много ураде. И села и куће су им сасвим друкчије но у Епиру. Епирска су села махом по странама брда, ова у равници и јаругама; тамо превлађују велике двоспратне куће, од камена зидане, плочом покривене, овде приземљуше од ћерпича или плетера, неокречене, тако да села из даљине изгледају као црне гомиле; куће су махом у пресеку квадратне, кровином или ћерамидом покривене.

Осим напред поменутога, трагови старе балканске културе још се осећају у социолошким појавама и у етнографским особинама. Она представља супротност патријархалном режиму у економском и у психичком животу. Многе тешкоће и унутрашње борбе поникле су из ових разлика: оне су често пооштриле супротност између балканских народа.

Фреска Исуса Христа у Аја Софији, Истанбул, Турска
Фреска Исуса Христа у Аја Софији, Истанбул, Турска

Градови су многобројнији и у опште значајнији у области византијске културе но у северним земљама Полуострва. Њихов изглед, нарочито изглед чаршије и тип кућа, знатно се разликују од осталих на Полуострву, као што ће се видети уједној од идућих глава. Карактеристични су извесни стари занати: на пример они који су у вези са караванима, средњевековни начин преноса еспапа који се до данас одржао; исто је тако карактеристична израда женског одела, махом извезеног сребром и златом, те изгледа као иконе; делови варошког женског одела имају често грчка имена и знатним су делом византијског порекла. Истог су порекла филигрански радови у варошима централне области. Кујна је такође нарочита као и јела и начини њиховог справљања и служења. И многа имена јела су грчка и аромунска. Старобалканац воли угодан и уљуђен живот своје врсте, и овај су укус код Словена увели Грци и Аромуни. Али су сви византијски остаци прожети источњачким елементима, и данас је, без нарочитих студија, често немогуће распознати источњачке елементе старије од турске инвазије од оних, који су млађи.

Чаршијски дух, па и дух становништва у опште, појмови о начину зарађивања и морална схватања, позајмљени су од јелинизираних Аромуна и од Грка. Живот грађана, као и обичаји, регулисани су, изгледа, неким утврђеним правилима, који често подсећају на стару дидактичну литературу. Византијског су, негде западњачког порекла затворена занатлијска удружења, еснафи са строгим уредбама, у којима су предвиђени сви случајеви. Сви Словени, Аромуни, Грци, православне Тоске, одликују се нарочитом византијском биготеријом. Зидови њихових кућа застрти су тканинама и везовима са побожним натписима; али то их не спречава да немилосрдно експлоатишу свога ближњега, нарочито сељака. Осећање дужности, одговорности и солидарности у опште је слабо развијено. Под утицајем јаке жеље за зарадом, не бирају средства. Отуда крајња себичност која отежава сваки рад за целину.

Попречни пресек храма Св. Софије, реконструкција из 1908.
Попречни пресек храма Св. Софије, реконструкција из 1908.

Као што је у Византији царство мање почивало на народности више на религији, тако је и у областима византијске културе православна вера била дуго изнад народности. Шта више, већина становништва није имала правог националног осећања. Православна вера у областима византијске цивилизације друкчијег је духа и смисла но православље Св. Саве у патријархалним областима. Интересантно је да не само грађани, већ и сами сељаци, имају византијску склоност за верске свађе; оне су код њих често изазивале огорчене борбе. Изгледа да су верске препирке између Словена и Грка од средине XIX века нашле нарочито повољно земљиште у овом византијском укусу.

 

Турско-источњачки утицаји

Услед евразијских особина југоисточног дела Балканског Полуострва, источњачки утицаји су се на њему осећали пре турске инвазије, нарочито посредовањем Византије. У осталом зар Грци, који станују на Кикладима и обалама Мале Азије, нису народ Предње Азије готово исто толико колико и Балканског Полуострва? Зар нису они као приморски народ вековима остали у тесној вези са Азијом и северном Африком? Поменули смо у одељку о евроазијским особинама и старим цивилизацијама многе материјалне позајмице из ових земаља, почев од најранијих времена (разне врсте жита, воћке, цвеће, начини наводњавања и т. д.). Византијска култура била је и сама прожета источњачким елементима који су пренети на све балканске народе. Источњачки су утицаји констатовани у српској, бугарској и грчкој средњевековној литератури, а врло стари источњачки мотиви виде се у балканском фолклору, нарочито у народним причама, песмама, пословицама, као и у декоративној уметности.

Турци пуше наргиле испред кафане, Отоманско царство, 1880.
Турци пуше наргиле испред кафане, Отоманско царство, 1880.

Али, турско-источњачки су се утицаји распрострли по Полуострву нарочито у доба турске владавине. Они су, природно, јачи код турског становништва које се настанило на Југоистоку и у средишту; али су продрли и међу исламизиране јужне Словене и у Арбанасе који су у већини муслимански народ. Врло су јаки код поисламљених Срба у Босни и Херцеговини и код бугарских Помака у Родопима. Ови исламизирани су много допринели ширењу турско-источњачких утицаја, не само тиме што су их сами усвајали, већ и тиме што су их ширили међу хришћанско становништво истога језика. Колико су на све, а особито на варошко становништво свих вера утицали турски закони и уредбе! Ови су се утицаји, у осталом, укоренили у току дуге турске владавине код свих балканских народа, а осећају се, услед миграција, и у јужнословенским земљама Аустро-Угарске, које нису биле под турском влашћу. Они се јасно распознају по многобројним турским речима у српском, бугарском и арбанашком језику, у врсти оружја и коњске опреме, у извесним деловима ранијег турског одела, као и у неким цртама у типу вароши и кућа; у немарности и лености – источњачком јавашлуку, у карактеристичном положају чаршинлија који чуче или седе прекрштених ногу, у источњачким предрасудама, у неким нарочитим цртама доброте и честитости („душевни Турци”, позната „чаршинлијска честитост”), као и у наступима свирепости који су, изгледа, својствени неким групама становништва у предњој Азији.

Вековна турска владавина имала је још један други утицај. Она је утиснула балканским народима црте „раје”, особине потиштене класе; тиме је створила велики број нарочитих моралних особина. Још се код свих балканских народа наилази на турске или оријенталне моралне типове, од имитације пашама и беговима. Има и иначе доста турских појмова и турских начина, поглавито у варошима.

Као византијска култура, и турско-источњачки утицаји владају нарочито у југоисточном и источном делу Полуострва, затим у области евразијских особина; даље дуж лонгитудиналних путева маричко-моравског и вардарско-моравског до Ниша, управо у области у којој је јужнословенско становништво имало најчистије особине раје. Северно од Ниша и у динарским пределима, турско-источњачки утицаји се мање осећају, осим код поисламљених Срба у Босни. Они су безначајни у старом јужнословенском становништву Аустро-Угарске, али се осећају код динарско-балканских досељеника. Најмање су захваћени овим утицајима Словенци и Хрвати „цивилне Хрватске” (из загребачке, вараждинске и крижевачке жупаније).