Битка на Дрини 1914

Назив књиге: Битка на Дрини 1914.
Аутор: Ђорђе Лукић
Издавач: Војноиздавачки завод
Година издавања: 1966.

Битка на Дрини, иако одрамбеног карактера, имала је крупне позитивне последице на колубарску битку. У ствари, дефанзивним дејствима српска војска је у току јесени 1914. године створила могућност да пређе у противофанзиву на Колубари и извојује једну од својих најзначајнијих победа у првом светском рату. И поред осетних сопствених губитака, српска и санџачка (црногорска) војска задале су на Дрини снажне ударце аустроугарској балканској војсци. Сачувано је јединство и дух отпора српске војске, што је био један од пресудних фактора каснијих победа.
У контексту оваквих разматрања треба ценити битку на Дрини, одредити њено место у историји ратовања српске војске у периоду од 1914. до 1918. године.
Потреба за једним делом, које би бар делимично обрадило обострана, иначе веома сложена борбена дејства на Дрини осећала се одавно. Стога и овај потхват Ђорђа Лукића, генерала у пензији, заслужује похвалу. Он је, иначе учесник у овим догађајима, успео да на основу прикупљене грађе фотографски аутентично реконструише многа збивања и обради битку у целини. Аутор је писању овог дела приступио са великом одговорношћу и зналачки користио нашу и страну литературу. (На том послу га је и смрт затекла, те није дочекао да види, објављивање свог дела).
Захваљујући широкој војној и општој култури, огромном залагању и упорности аутора, овом књигом наша историографија је добила комплетну обраду војних дејстава српске војске у 1914. години, тако да она са књигама о бици на Церу и Колубари чини јединствено дело. Зато је и појава овог дела, – и поред евентуалних недостатака у погледу начина обраде, садржине и композиције – врло значајна.

(напомена издавача)

Слични чланци:

Србијицо душо горка

“Србијицо, душо горка” је последња, апсолутно последња књига коју су солунски ратници успели да испричају, одбранивши је од непостојања на ивици сопствених гробова. Кад ова књига изиђе из штампе, тешко да ће затећи у животу неког од својих причалаца.

Прочитај више »
Златибор у Великом рату

Златибор у Великом рату

Tаква дела извлаче из таме заборава многе појединости и откривају ликове људи тога краја, њихову борбу, идеале, жртве, али и сналажљивост, хумор и задовољство оним што је остварено њиховим напорима.

Прочитај више »

Церска операција

Са стратегиско-тактичког гледишта, Церска битка је типичан пример маневареке битке: сва је испуњена маневром, како у стратегиском тако и у тактичком погледу, а у вези с тим и низом изненађења и случајности.

Прочитај више »