Извор: nagyhaboru.blog.hu

Позиција: 46.87067469609989, 16.852146321586638
Тачност локације: тачна локација
Степен очуваности: добро

ЛОКАЦИЈА МЕМОРИЈАЛА: приказ на мапи

На војном гробљу у Залаегерсегу, граду у оквиру жупаније Зала, сахрањено је 20 лица српског порекла страдалих током Првог светског рата.

Текст на сајту nagyhaboru.blog.hu о овом војном гробљу:

Италијанско гробље ратних заробљеника на месту мађарског Сибира

Једини подсетник на мађарски Сибир у Залаегершегу, познатом и као Дротфал, основан 1915. године, јесте гробље ратних заробљеника које се налази у шумском појасу поред Егервар пута. Пре гробља, некадашњи логор за ратне заробљенике налазио се у данашњем округу Позва, у зони садашње болнице. У мају 1917. године завршена је обнова гробља италијанског војног парка, изграђеног 1927. године.

Ово гробље ратних заробљеника је такозвано парковско гробље, које карактерише чињеница да је пројектован у стилу енглеских вртова из 19. века. Карактерише га високо дрвеће, жбуње и непрекидан зелени простор, а површина гроба се обично не издиже изнад нивоа тла.

На гробљу Залаегерсег сахрањено је 1.656 војника: на гробљу је сахрањено и 720 италијанских, руских, српских и румунских војника, а комеморисани су и неки јеврејски ратни заробљеници. Бројчани крстови од вештачког камена обележавају гробове италијанских војника, док споменици са шлемовима обележавају гробове војника других народа. Непознати мртви хероји, који су сахрањени у масовним гробницама, обележени су високим обелиском, који је направио Иштван Хорват из Залаегершега. Гробље је било често посећено место обожавања међу становницима града 1930-их.

Часописи Заламегие и Магиар Паизс континуирано су извештавали о изградњи заробљеничког логора и 20.000 до 30.000 затвореника који ће тамо бити смештени. Залаегерсешки недељник Магиар Паизс, који је радио од 1900. до 1917. године, објавио је у свом броју од 15. априла 1915. да ће „у Залаегерсегу бити двадесет хиљада ратних заробљеника. Поред винограда затвореника гради се велика логорска зграда; почеће са изградњом ове недеље. Три домаћа мајстора преузела су изградњу салаша који ће бити изграђен у четири групе. – Најближа железничка станица биће станица Заласентиван-Кисфалуд. Ово би створило нови град, осим ако нешто не стане на пут“.

Према плановима, изградња логора са 50 барака била је повезана са локалном грађевинском фирмом Фуцхс-Гросз анд Морандини. Велики рат је такође значајно променио животе становника Залаегерсега. Током рата, Фогимназиум (данас Зринии Миклос Гимназиум), који је отворио своја врата 1897. године, функционисао је као војна болница – чији се радови на изградњи везују и за Морандинијево име, а у њеном наставном особљу можемо открити Гиоргиа Борбелиа, оснивача Магиар Паизса.

Гробље на месту логора датира из 20. века. током века три пута је реконструисано. Општина седишта жупаније и италијанска амбасада су 2014. године одлучили да обнове гробље. Уз подршку италијанске амбасаде, у мају 2017. године извршена је рестаурација надгробних споменика херојског гробља, поплочавање околине споменика, реновирање зелених површина, подизање нове коване капије и завршена је изградња ограде. После захтевне обнове, парк-гробље је сада достојно обележје херојима који овде почивају.