Извор: Републички завод за заштиту споменика културе
Аутори: Ненад Лајбеншпергер, Владимир Џамић и Ана Радованац Живанов
Позиција: 48.7404538763134, 19.179567361582574
Тачност локације: тачна
Степен очуваности: добро
ЛОКАЦИЈА МЕМОРИЈАЛА: приказ на мапи
У Банској Бистрици (Banská Bystrica), у средишту Словачке, налазила се једна од највећих aустроугарских војних болница. Војници који су у њој преминули током рата су сахрањивани на неколико локација у самом насељу и његовој околини. У близини болнице, а поред гробља села Мајер, било је формирано војничко гробље Мајер. Пошто се очекивало да ће рат кратко трајати, гробље је нaстaлo на малом простору, између пута и сеоског гробља, али пошто се рат није брзо завршио, морало се прећи и на другу страну сеоског гробља. На тај начин су практично била формирана два гробља – Мало и Велико војничко гробље Мајер. Гробови су били обележени дрвеним крстовима са кровићем. Неки су касније, углавном после рата, замењени металним или каменим споменицима, а на гробљу је био подигнут и централни споменик.
У другој половини ХХ века оба гробља су уништена изградњом пута, а Велико и подизањем насеља. Остаци споменика расути су по шуми, која је израсла на преосталом делу гробља.
Зaпoчeти су рaдoви нa уређивању делова Великог гробља, који нису потпуно уништени. Од 17. септембра до 10. октобра 2014. године извршена су археолошка истраживања у оквиру две сонде, при чему је скинут само хумусни слој не би ли се видело постоје ли укопи још увек. Том приликом утврђено је да су гробови нетакнути од времена укопавања. Затим је, над пронађеним гробовима, постављено укупно 15 (7 на једном и 8 на другом месту) белих дрвених крстова. На простору гробља налази се још један споменик подигнут у славу чешких легионара. На постаменту је велики камени цвет са представом крста у централној латици и каменим шлемом, испод кога је плоча са натписом.
На овом гробљу било је у току рата сахрањено преко 1.300 војника, од тога 190 југословенских. Међу поново обележеним гробним местима су и гробови три југословенска војника. Стручњаци из Банске Бистрице ангажовани на уређивању гробља претпостављају да није уништено укупно 395 гробних места и да ће сви они бити обележени.
Војно гробље на католичком гробљу у Банској Бистрици (Словачка)
Део аустроугарских војника преминулих у Банској Бистрици је био сахрањен и на римокатоличком гробљу у овом месту. Тридесетих година ХХ века подигнут је споменик у центру гробља, који је заједничко обележје за све погинуле. Камени постамент изведен је у три нивоа, а изнад њега је постављена закошена плоча са црном мермерном таблом и натписом на словачком језику, којим се одаје пошта мртвим војницима. И ово гробље је било девастирано, тако да су временом нестала надгробна обележја над појединачним гробницама. Простор гробља је реконструисан 2013. и 2014. године, према пројекту градског архитекте Банске Бистрице Петера Лапина (Peter Lapin). Једнаки дрвени крстови постављени су на бетонским постаментима, који носе правоугаоне плочице са именом, годином рођења и годином смрти војника. На простору гробља налазе се и гробна места страдалих војника током Другог светског рата.
На овом гробљу сахрањена су 124 аустроугарска војника из Првог светског рата (а накнадно и 41 војник из Другог светског рата). Међу њима је и 18 Југословена.