![Генерал Михаило Живковић, командант Одбране Београда](https://prvisvetskirat.org/wp-content/uploads/2020/02/za-cast-otadzbine-047-180x300.jpg)
У првим данима рата у српску престоницу стигао је један знаменити странац, криминолог светског гласа, професор универзитета у Лозани, Швајцарац, доктор Арчибалд Рајс. Његова мисија била је врло одговорна: да утврди злочине које су аустријски војници починили у Србији и да о томе обавести светску јавност.
Доктор Рајс описује први сусрет са генералом Михаилом Живковићем, коме је поверена одбрана Београда и кога су назвали „гвоздени генерал”. Тај сусрет био је на Торлаку, генераловом главном штабу.
,,Његове канцеларије су у школским просторијама” – пише Рајс, ,,али он и његови војници станују под шатором у храстовој шуми. Висок, снажан, строгог држања, стари војник нас љубазно прима и говори о свом тешком задатку, али сс ипак нада да ћс га успешно извести до краја, упр- кос томе што има мало трупа и недовољно модерног оруђа. Генерал каже: „Али српски народ је односно победе и са још мање средстава. Он ће се и сада извући”.
Гледајући ове лепе момке како певају около, имао сам исто убеђење.
Београд као да је у опсадном стању. Кафане се затварају у 20 часова. Свет се служи свећама, јер су аустријске гранате срушиле електричну централу.
![Прва ратна година у Београду: запрежна возила на Теразијама](https://prvisvetskirat.org/wp-content/uploads/2020/02/za-cast-otadzbine-003-300x180.jpg)
Што се човек више приближава вароши, њеном центру, ране од бомбардовања су све видљивије. Прочеља многих кућа носе трагове шрапнела. Руско посланство је оштећено, прочеље старе палате пробушено и неколико отвора зјапе. У краљевом двору срушени зидови. Велика граната је свалила галерију у салу. На Теразијама је оштећена кућа Викторовићеве апотеке. Хотел „Москва” је погођен пројектилима.
Калемегдан и његова околина су пусти. Много је кућа у рушевинама …”
Рајс пише да га је примио командант града мајор Јоксим Гајић. Пошли су да разгледају Тврђаву, која је више знаменитост историје него средство одбране и заштите. Здања штаба, архиве, Војни музеј – све је у рушевинама. Зидови старог бедема, који су пре неколико векова одолевали јуришу Турака, срушени су ударом јаких топовских граната. У доњим деловима, дуж Саве и Дунава, војници спречавају прилаз аустријским мониторима. Ту је и један топ од 75 mm за одбрану од монитора, скривен у зеленилу.
Све ове зидине, цркву, напуштене куће, Аустро-Мађари руше само из беса. Они хоће да истребе цео српски народ, а не само његове војнике. Чак су и болнице, мада заштићене знаком Црвеног крста, биле бомбардоване четирп пута! Мучеништво Београда започето је првим данима рата.